Aktualności

Formalności związane z zakończeniem budowy

Odbiór obiektu budowlanego

Przez cały proces inwestycyjny przechodzimy przez szereg procedur związanych z legalną budową swojego marzenia. Dokumentacja, którą udało nam się zgromadzić w trakcie budowy domu, będzie miała znaczenia dla  późniejszej  eksploatacji inwestycji budowlanej. Kluczowymi formalnościami są:

  • umowy zawarte z dostawcami mediów,
  • częściowe odbiory prac budowlanych, które są poparte wpisami do dziennika budowlanego,
  • wszelkie protokóły odbioru prac kluczowych elementów np. hotelu.

Złożenie umów dostawców mediów jest kluczowe przy zawiadamianiu organów o zakończeniu budowy. Ma to ogromne znaczenie dla późniejszego określenia taryf, ale również określenia źródeł pozyskiwania kluczowych elementów potrzebnych do funkcjonowania domu. Zazwyczaj pozyskiwane są one na początku budowy oraz nie jest przywiązywane do nich z reguły większe znaczenie. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Bez świadectwa charakterystyki energetycznej, które jest dołączane do zawiadomienia o zakończeniu budowy, nie uzyska się pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Określa on poziom zapotrzebowania energii oraz ogólne cele, na które będą one zużywane. Taki dokument może zostać sporządzony wyłącznie przez osoby, które mają stosowne uprawnienia. Ekologiczne trendy sprawiają, iż powstaje coraz większy nacisk na energooszczędność. Koszt sporządzenia takiego certyfikatu w zależności od  rozmiaru inwestycji może wynieść ok. 700 .

Dokumentacja, jaka jest wymagana do zawiadomienia o zakończeniu prac budowlanych:

  • oświadczenie kierownika budowy,
  • protokoły związane z odebraniem wszelkich przyłączy, specyfikacji instalacji,
  • dziennik budowy,
  • protokół związany z odbiorem przewodów kominowych,
  • geodezyjna dokumentacja związana z inwentaryzacją powykonawczą,
  • świadectwo charakterystyki energetycznej budynku,
  • prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę,
  • inne ważne dokumenty, których mogą wymagać organy,
  • kopię dokumentacji projektowej.

Zakończenie budowy

Inwentaryzacja geodezyjna oraz formalne zamknięcie budowy spadają  na głowę geodety oraz kierownika budowy. Geodeta z zasady potrzebuje około miesiąca na sporządzenie dokumentacji, dlatego dobrze jest zadbać o jego obecność o wiele wcześniej.  Koszt wykonania inwentaryzacji wynosi średnio 1200 . Ponadto kierownik budowy jest zobowiązany do dopełnienia swoich obowiązków związanych z zakończeniem budowy. Jest odpowiedzialny za złożenie:

  • dokumentacji stwierdzającej zgodność wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym,
  • dokumentację związaną z warunkami pozwolenia na budowę,
  • dziennika budowy.

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

Po zgromadzeniu całej dokumentacji oraz dokonaniu wcześniej wymaganych formalności nadszedł czas, aby złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie. W zależności od rodzaju inwestycji składa się je w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym lub Wojewódzkim Inspektoracie Budowlanym. Niekompletność dokumentacji może spowodować odrzucenie wniosku lub wdrożenie dodatkowych procedur, które będą miały na celu ustalić, czy inwestycja została wybudowana zgodnie z prawem. Organ ma 21 dni od złożenia wniosku, aby przedstawić sprzeciw lub uwagi do naszego zgłoszenia. Obiekty, które wymagają pozwolenia na użytkowane, są bezpośrednio kontrolowane przez inspektorat budowlany przed oddaniem ich do użytku. Urząd jest odpowiedzialny za wydanie w zatwierdzeniu wszelkich elementów, które są niezbędne do użytkowania budowli. Zwieńczeniem oddania budowli do użytkowania jest nadanie jej numeru porządkowego.

Sprawdź również:

Odbiór robót w umowie

Elektronika w domu

Dom w pobliżu elektrowni wiatrowej

‹ powrót