Aktualności

Sekrety inteligentnych domów

Inteligentne domy

Przed pojawieniem się technologii inteligentnych domów każda instalacja była odrębnym systemem, który posiadał swój "pilot". Do każdego z systemów potrzebne są odrębne sterowniki. Problem z zarządzaniem pojawił się w momencie, gdy powstawało coraz więcej systemów, które stawały się skomplikowane dla inwestorów. Wobec narastających problemów wielu technologów połączyło siły, aby stworzyć inteligentne technologie, które zsynchronizują wszystkie nowoczesne elementy domu.

Zalety inteligentnych domów

Dzięki inteligentnym technologiom jesteśmy w stanie znacznie obniżyć rachunki związane z eksploatacją domów. Pozwala nam to również zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Wybierając elastyczny system, będziemy w stanie rozbudowywać system dowolnie. Oszczędności w przypadku prawidłowo skonfigurowanej inteligentnej instalacji mogą sięgać nawet 30%. Jeśli otworzymy okno, to system wyłączy np. wentylację mechaniczną oraz dostosuje ogrzewanie w domostwie. W przypadku wyjazdu domowników na dłuższy okres dostosuje funkcjonowanie całego systemu. System nawadniania wody nie włączy się, jeśli niedawno padał deszcz. Możliwość wymiany informacji pomiędzy podzespołami sprawia, iż wzrasta znacznie poziom bezpieczeństwa inteligentnego domu. W przypadku dostrzeżenia niechcianego ruchu może odstraszyć potencjalnego włamywacza poprzez włączenie oświetlenia oraz zaciągnięcie rolet na oknach, drzwiach.

Funkcjonalność inteligentnego domu

Pracą inteligentnego domu steruje zazwyczaj komputer centralny, który odpowiada za wysyłanie oraz odbiór informacji. Dane są przesyłane poprzez kable lub radiowo w zależności od wyboru technologii. Istnieją również układy bez tzw. jednostki centralnej. Każda zmiana wysyłana jest do wszystkich podzespołów, które niezależnie podejmują decyzje. W przypadku zarejestrowania ruchu pod nieobecność właścicieli domu informacja zostanie przesłana zarówno do biura ochrony nieruchomości oraz właścicieli. Ponadto inteligentny system podejmie działania, które będą zmierzać do odstraszenia potencjalnego włamywacza. 

System otwarty a system zamknięty

Elastyczność jest jedną z kluczowych zalet inteligentnych systemów, pozwala ona na wielokrotne przeprogramowanie automatyki domowej w zgodzie z potrzebami domowników. Jednakże możliwość oraz sposób rozbudowy zależy od rodzaju technologii, który wybierzemy. Systemy zamknięte można rozbudowywać wyłącznie w oparciu o komponenty jednego producenta. W systemach otwartych nie ma tego ograniczenia, ogranicza nas jedynie nasz portfel oraz wyobraźnia.

Wielopłaszczyznowość inteligentnej technologi

W przypadku dopiero co powstającej inwestycji można się oprzeć o tradycyjne okablowanie wszystkich podzespołów. Jeśli do gotowej inwestycji chcemy dodać elementy inteligentnych domów, zalecane jest użycie technologii radiowej. Umieszczenie wszelkich elementów szczegółowo powinien określić autor projektu inteligentnego domu.

Zakres funkcjonalności inteligentnych domów

Najpopularniejszymi funkcjami dla inwestorów w ramach inteligentnych domów jest zautomatyzowana funkcjonalność instalacji grzewczej oraz instalacji elektrycznej. Możliwości inteligentnych domów:

  • ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja - czujniki temperatury są sercem funkcjonalności systemu odpowiedzialnego za temperaturę oraz wilgotność w domostwie. W  każdym pomieszczeniu zostaje umieszczona tzw. stacja pogodowa  oraz czujniki wilgotności powietrza. Gdy mieszkańcy opuszczają dom, zamykane są np. okna oraz zmniejszana jest temperatura w pomieszczeniach, aby zminimalizować wydatki. Po powrocie domowników podzespoły wchodzą w inny tryb, przywracając odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza. W niektórych pomieszczeniach można zaprogramować tzw. ekonomiczny tryb pracy ze względu na rzadkość ich wykorzystywania.
  • Oświetlenie - dzięki czujnikom ruchu lampy zapalają się oraz gasną w pełni automatycznie, również poziom światła dostosowywany jest względem pory dnia za pomocą czujników natężenia światła. W ogrodzie natężeniem światła zajmują się tzw. czujniki zmierzchu. Za pomocą światła w trakcie nieobecności domowników może być symulowana ich obecność, która odstrasza potencjalnych włamywaczy. 
  • Alarm i monitoring -  integracja z alarmem  oraz monitoringiem budynku pozwala na kompleksową ochronę nie tylko przed włamywaczami, ale również np. pożarem. System składa się z czujników czadu, ruchu, dymu, gazu. W przypadku wykrycia gazu usypiającego w sypialni przycisk "paniki" rozpoczyna szereg czynności np. powiadomienie biura ochrony nieruchomości wraz z włączaniem i wyłączaniem naprzemiennym światła.
  • Rolety, markizy, żaluzje - Zdalne sterowanie tymi elementami budynku zarówno latem, jak i zimą może się znacznie przysłużyć do bardziej komfortowego funkcjonowania domowników zarówno latem, jak i zimą. 
  • Multimedia - system inteligentnego domu jest w stanie również zarządzać np. kinem domowym.
  • System podlewania - uruchomienie systemu nawadniania następuje po uzyskaniu przez czujniki zmierzchu oraz czujniki wilgotności stosownych informacji. Zadaniem czujników ruchu jest zabezpieczenie domowników przed zmoczeniem przez zraszacze. Zadaniem czujniku deszczu jest natomiast zapobieżenie nawadnianiu w przypadku długotrwałych opadów deszczu.
  • Zapełnienie deszczówki oraz szamba - inteligenty dom zapobiega również wypłynięciu nieczystości na naszą nieruchomość. Właściciel nieruchomości uzyskuje stosowną informację poprzez SMS.

Sprawdź również:

Energia słoneczna na dwa sposoby

System alarmowy

Ogrodzenia i bramy z napędem

‹ powrót