Aktualności

Dom z pustaków styropianowych

Dom z pustaków styropianowych

Kluczowa w podjęciu decyzji, z jakiego materiału budowlanego chcemy skorzystać przy budowie domu, może być informacja producenta. Ściany z pustaków styropianowych pod względem izolacyjności są w stanie osiągnąć poziom domu energooszczędnego, czasem domu pasywnego. Opłaty za ogrzewanie będą o wiele niższe, ściany z zasady nie pękają, a wilgotność powietrza powinna się utrzymywać na w miarę dobrym poziomie. Ogromną zaletą jest to, iż nie potrzeba kłaść dodatkowej warstwy ocieplenia, gdyż ściany same w sobie są świetną izolacją. Pustaki mają zazwyczaj wielkość długość 200 cm, szerokość 25 cm oraz różną grubość.

Praca ze styropianem

Na etapie stanu surowego prace związane ze styropianem zajmują tylko 2 tygodnie. Dzieje się to dzięki niewielkiej wadze styropianu oraz jego dużej wytrzymałości. Dodatkowo pustaki styropianowe zostały wyposażone w specjalne łączenia, które przyśpieszają prace budowlane oraz zwiększają szczelność samego materiału budowlanego. W ofercie niektórych producentów możemy się spotkać z szalunkowymi bloczkami styropianowymi. Będziemy mieli z nimi do czynienia, jeśli bloczki mają klamry wykonane z tego samego materiału lub z metalu. Szalunkowe bloczki styropianowe należy połączyć ze zbrojeniem oraz betonem, aby można było wykonać szalunek tracony. Intrygującym rozwiązaniem jest budowa domu ze styropianu samonośnego.

Termoizolacja budynku ze styropianu

Dom budowany ze styropianu może osiągnąć bardzo dobry poziom izolacyjności zbliżony do tej, który prezentują domy pasywne. Dzieje się to, gdyż pustaki styropianowe mają bardzo niski stopień przenikalności. Dobrze jest wykorzystać pustaki ze styropianu grafitowego, który posiada lepsze właściwości izolacyjne. Dom wykonany ze styropianu grafitowego będzie spełniał normy domu pasywnego, a koszty ogrzewania są raczej niskie. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż cena pustaków ze styropianu grafitowego będzie wyższa. Dom ze styropianu musi mieć przegrody o grubości pomiędzy 25 a 45 cm. Pustaki ze styropianu tworzą szczelne połączenia, tak więc nie powinniśmy spodziewać się mostków termicznych.

Betonowanie ścian ze styropianu

Do betonowania pustaków ze styropianu należy użyć betonu klasy C16/20, niektórzy przygotowują stosowne szalunki na placu budowy, które następnie zalewają szalunkiem. Tego typu procedura może się jednak przyczynić do opóźnienia całościowych prac. Trzeba bardzo uważać na tym etapie prac, gdyż wielu błędów nie będzie można poprawić na późniejszym etapie.

Wymogi domów styropianowych

Trzeba sobie zdawać sprawy, iż pomimo tego, że przez ściany nie ucieka nam ciepło, to wciąż przez okna ucieka najwięcej ciepła. Wobec czego należy zamontować okna trzyszybowe z odpowiednim poziomem przenikania ciepła. Drzwi muszą być montowane w ocieplonej ościeżnicy, gdyż poprawi ona izolacyjność całej budowli. Istotne jest to, iż ściany ze styropianu nie przepuszczają wilgoci, która będzie się zbierać w najzimniejszych punktach domu. Dlatego ważnym podpunktem jest wykonanie wydajnej wentylacji, która załatwi wszelkie problemy. Wentylacja musi się znajdować w każdym pomieszczeniu lub musi być zainstalowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

‹ powrót