Aktualności

Kotły piątej klasy

Kotły piątej klasy

Kotły piątej generacji są o wiele lepiej sprawne pod kątem technicznym, aniżeli ich poprzednicy. Są one nie tylko ekologiczne, ale również bardziej efektywne w zakresie ogrzewania. Zużywają mnie paliwa przy większej efektywności. Ciepło nie ucieka nam np. przez komin, a ogrzewa nasze domostwo o wiele sprawniej. Koszt takiego kotła plasuje się zazwyczaj w ok. 8 tys. zł. w zakresie domów jednorodzinnych. Zazwyczaj są to kotły z podajnikiem na węgiel, ekogroszek lub pellet. Rzadko spotkamy w tej klasie tzw. kotły nasypowe. Część z tego typu urządzeń to wyspecjalizowane kotły zgazowujące drewno, które osiągają świetną efektywność na tanim paliwie.

Dobór mocy kotła

Kupowanie urządzeń o zbyt dużej mocy stanowi najczęstszy błąd, który jest popełniany przy wyborze kotła. Przed zakupem kotła należy zbadać, jakie są maksymalne straty ciepła naszego domostwa. Trzeba mieć świadomość, iż praca poniżej mocy nominalnej kotła oznacza spadek funkcjonalności, jego szybsze zużywanie oraz zwiększenie emisji zanieczyszczeń. Nawet jeśli dobierzemy kocioł prawidłowo, to trzeba sobie zdawać sprawę, iż przez większość sezonu nie będzie pracował z mocą nominalną. Dlatego kupowanie kotła o zbyt dużej mocy nie przyniesie żadnych korzyści, a jedynie więcej problemów. Oznacza to, iż przed zakupem kotła należy dokonać stosownego bilansu naszego domostwa. Taka procedura powinna mieć miejsce również w przypadku wymiany kotła, gdyż instalacja kotła o tej samej mocy wbrew pozorom nie jest dobrym pomysłem. Nie mamy przede wszystkim żadnej pewności, iż stary kocioł został dobrany właściwie. Nie będziemy mieli również żadnej możliwości porównania, jeśli nie dokonamy stosownych badań. Za zmianę na zapotrzebowanie na ciepło może być odpowiedzialna np. wymiana okien. Nie należy również zwiększać mocy kotła względem c.w.u., gdyż bywa to tak naprawdę w domach jednorodzinnych szkodliwe. Zazwyczaj moc i tak występuje w nadmiarze, dlatego nie ma sensu jej dodawać, by przewymiarować instalację ogrzewania. Praktyka pokazuje, iż w domach jednorodzinnych montuje się kotły pomiędzy 12 a 25 kW mocy. Montaż kotłów powyżej 25 kW nie tylko jest przerostem formy nad treścią, ale również wymaga spełnienia dodatkowych wymogów w zakresie kotłowni.

Wybór paliwa do kotła

By kocioł osiągał odpowiednie efekty, należy wybrać jak najlepsze paliwo. Najlepiej jest się stosować do zaleceń producenta, gdyż dokonuje on stosownych testów na konkretnych gatunkach paliwa. Kotły piątej klasy stanowią urządzenia wyspecjalizowane, mimo tego, iż zamiennie możemy palić innymi paliwami, to efektywność będzie o wiele mniejsza. Powód jest prosty, każde paliwo wymaga innych warunków, aby wykorzystać jego potencjał lub zabezpieczyć instalację przed jego negatywnymi skutkami. Wszelkie badania na piątą klasę są przeprowadzane w rygorystycznych warunkach w oparciu o paliwo bardzo kaloryczne. Problem pojawia się chwili, gdy przeciętny Polak musi zdobyć paliwo o takiej normie, która była wykorzystywana przy atestowaniu. Żaden kocioł nie będzie funkcjonował prawidłowo, jeśli paliwo będzie marnej jakości. Trzeba mieć wobec tego świadomość, iż oszczędzanie na opale może wpłynąć negatywnie na jakość spalania. Warto również spojrzeć na przelicznik odnośnie ceny, gdyż kupno paliwa o niższej kaloryczności nie tylko przełoży się na gorszą efektywność, zatrucie środowiska, ale tak naprawdę wyjdzie nam drożej. Skłonność do tworzenia spieków również może wpłynąć bardzo negatywnie na proces spalania, spowoduje to także ilość popiołu. Dany kocioł w zależności od swojej konstrukcji lepiej lub gorzej radzi sobie ze spiekami. Część z producentów oficjalnie zaznacza, iż konstrukcja ich kotłów dobrze sobie radzi z paliwem gorszej jakości, ale mimo to wciąż odradzają jego używanie. Każdemu z nas nie pozostaje nic innego, jak zapoznawać się z instrukcją oraz szukać stosownych informacji w Internecie, u sprzedawcy. W nowoczesnych kotłach z podajnikiem nie odnajdziemy już rusztu awaryjnego, gdyż ich stosowanie zostało zakazane.

Kocioł a komin

Dzięki rozwojowi technologii mają one o wiele lepiej rozwinięte wymienniki ciepła oraz konstrukcje. W związku z tym będzie to wymagało silniejszego ciągu komina oraz dobrą wysokość. Może się okazać, iż komin nie jest w stanie wytworzyć wystarczającego ciągu. Najtrudniejszym momentem będzie oczywiście chwila rozpalania, gdy zarówno kocioł jak i komin są zimne. Bywa tak, iż stary kocioł funkcjonuje bezproblemowo, a nowy niestety nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować na podstawie starych parametrów. Wobec czego, zanim jeszcze zakupimy kocioł, powinniśmy sprowadzić mistrza kominiarskiego, który ustali, czy nie będzie trzeba dokonać stosownych modyfikacji. Ciąg można poprawić, wydłużając komin, czasem pomaga też nałożyć nasadę kominową. Niestety spora gama z nich funkcjonuje wyłącznie przy większym wietrze. Można również wykorzystać tzw. nasady hybrydowe, które są wyposażone w wentylator zapewniający ciąg niezależnie od warunków atmosferycznych. Wentylator nie będzie blokował swobodnego przepływu powietrza. Większość producentów zaleca stosowanie kominów odpornych na działanie składników dymu, zazwyczaj jest to wkład ceramiczny lub stalowy.

Sterowanie kotłem

Procesie spalania trzeba przede wszystkim dbać o odpowiednią proporcję pomiędzy paliwem a tlenem. Mamy do czynienia również z tzw. częściami stałymi, czyli spiekami, popiołem. Większość substancji, które powstają, są lotne, uwalniają się pod wpływem temperatury. Jakość spalania zależy od trzech głównych czynników:

  • składu paliwa,
  • ilości płonącego opału,
  • temperatury panującej wewnątrz kotła.

Sprawdź również:

Klimatyzatory

Osłony przeciwsłoneczne

Styropian grafitowy

‹ powrót