Aktualności

Mostki termiczne

Dom bez mostków termicznych

Mostkiem termicznym nazywamy fragment przegrody budowlanej, przez który ciepło ucieka bardzo intensywnie. Zazwyczaj jest to efekt uszkodzenia przegrody, błędy wykonawcy lub projektanta. Najczęstszym miejscem występowania mostków termicznych są łączenia przegród wykonanych z różnych materiałów np. w miejscu łączenia dachu ze ścianą zewnętrzną.

Rodzaje mostków termicznych

  • liniowe - mają kształt pasma, a pojawiają się w miejscach, w których brak jest termoizolacji. Pojawiają się zazwyczaj w okolicach okien, drzwi oraz krokwi dachów spadzistych,
  • punktowe - najczęstszą przyczyną jest punktowe użycie innego materiału np. kotw w murach trójwarstwowych,
  • konstrukcyjne - są skutkiem wyboru konkretnych materiałów budowlanych oraz technologi, przy pomocy której wykonaliśmy inwestycję
  • geometryczne - egzystencja tego typu mostków jest związana z kształtem bryły domu.

Mostki termiczne pociągają za sobą wzrost wydatków na ogrzewanie. Pociąga to również za sobą niebezpieczeństwo zawilgocenia ścian, a co za tym idzie powstania grzyba. Nasze domostwo może zostać zaatakowane przez pleśń, która jest przyczyną wielu chorób. W wykrywaniu problemów związanych z mostkami termicznych służy termografia. To dzięki niej możemy liczyć na rejestrację promieniowania cieplnego. Wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych bywa wręcz nierealne, jednakże na etapie budowy należy im zapobiegać na wszelkie sposoby. Izolacja ułożona po zewnętrznej części przegrody musi być ciągła.

Ściany

W ścianach jednowarstwowych mostki termiczne powstają z powodu wad techniki murarskiej lub niewłaściwych materiałów. Mury należy wznosić w zgodzie z wytycznymi producenta, wykorzystując zaprawę ciepłochłonną. Szukając oszczędności, nie należy używać zaprawy cementowo-wapiennej. Zaprawa stanie się mostkiem termicznym, tak samo, gdy wykonamy zbyt grube spoiny. W przypadku ścian dwuwarstwowych jest to byle jak ułożona termoizolacja. Dlatego układa się ją w dwóch warstwach z przesunięciem, dobry rozwiązaniem jest tzw. styropian frezowany, który układa się na zakładkę. Szczelne ułożenie ocieplenia z wełny mineralnej jest o wiele prostsze ze względu na elastyczność materiału.

Połać dachu skośnego a styk z murem

Połacie dachu musi spełniać kryteria termoizolacyjne, które jest standardem dla przegród zewnętrznych. Zazwyczaj są one ocieplone przy użyciu wełny mineralnej. Niestety nie mieści się ona z zasady pomiędzy krokwiami, dlatego wełnę należy układać w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa znajdzie się pomiędzy belkami, a druga powinna być ułożona prostopadle. Jeśli ułożymy ocieplenie wyłącznie pomiędzy krokwiami, to powstaną liniowe mostki termiczne. Ocieplenie układa się w zależności od tego, jakiego materiału użyto do wykończenia połaci. Wymagającym szczególnej uwagi dla izolacji jest styk połaci ze ścianą zewnętrzną. To elementy skonstruowane z odmiennych materiałów, które mają inne funkcje w konstrukcji inwestycji. Kluczowe jest to, aby izolacja stykała się ze sobą na całej długości. 

Okna

Okna zawsze były słabymi punktami przegród, które wynikały z wadliwego montażu stolarki okiennej. Okna zazwyczaj montowane są w zewnętrznym licu muru. W przypadku montowania warstwowego termoizolacja z pianki PUR wypełni szczeliny między murem i ościeżnicą. Od środka musi być to zabezpieczone taśmą paroszczelną, a od zewnątrz wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną. W przypadku budownictwa pasywnego wskazane jest, aby montować stolarkę okienną w warstwie izolacji termicznej. Okno montuje się przed ścianą nośną, wykorzystując do tego specjalnego umocowania.

Styk ściany fundamentowej i podłogi na gruncie

Budynek w większości przypadków posadowiony jest na betonowych ławach oraz murowanych ścianach fundamentowych, które obligatoryjnie należy ocieplić oraz wykonać hydroizolację. Odrębnym elementem konstrukcji są ściany zewnętrzne, które również są ocieplane, tak samo, jak podłoga na gruncie. Ściany parterowe należy zbudować ze specjalnych bloczków, które mają podwyższone właściwości izolacyjne. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zaprojektowanie płyty fundamentowej, którą wylewa się na styropianie. Ocieplenie w tym rozwiązaniu otula cały budynek ze wszystkich stron.

Płyta balkonowa i mocowania

Płyta balkonowa bywa jednym z największych zagrożeń, jeśli chodzi o mostki termiczne. Balkon musi zostać obłożony termoizolacją z każdej strony, jednakże równać się to wtedy będzie tak naprawdę 40 cm grubości. Mimo to montowanie balustrady może spowodować powstanie punktowych mostków cieplnych. Z tego powodu projektanci w przypadku domów energooszczędnych, domów pasywnych. Jeśli mimo zaleceń inwestor upiera się przy balkonach, to robi się je jako tzw. samonośne. Balkon będzie się opierał na słupach, samonośność daje nam niesamowite możliwości w zakresie doboru materiału, z którego będzie on wykonany. Wszelkie anteny, balustrady, które przenikają przez ocieplenie, będą niestety stanowić punktowe mostki termiczne. Mostki punktowe można zminimalizować poprzez pośrednie elementy montażowe, które mają dobrą termoizolacyjność. Dopiero do tych elementów przytwierdza się np. balustrady.

Sprawdź również:

Czym wykończyć przegrody wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Rodzaje systemów grzewczych

‹ powrót