Aktualności

Ciepłe przegrody zewnętrzne

Przegrody zewnętrzne

Aktualnie do wyboru mamy bardzo wiele różnorodnych technologii związanych ze wznoszeniem ścian od tradycyjnych ścian murowanych aż po prefabrykowane. Wybór pozwolił doprowadzić do wskazania króla materiałów budowanych w postaci ceramiki poryzowanej lub silikatów. W ofercie można znaleźć również konstrukcje szkieletowe, bali, styropianu. Każdy rodzaj materiału budowlanego różni się przede wszystkim czasem realizacji. Średnio proces związany z postawieniem murów trwa rok, można go trochę przyśpieszyć, ale trzeba uważać na stosowne przerwy w pracach, by materiał mógł odpowiednio związać. Jeśli nie odpowiem, wysuszeniem przegród, to może się pojawić później na ich wnętrzu spora dawka wilgoci. Do danej części roboty zatrudnia się wyspecjalizowanych ekspertów, których zadaniem jest wykonanie fachowo swojego zawodu. Powinniśmy najpierw wybrać technologię, którą będziemy wykonywać nasz dom, a potem dopiero dobierać stosownie jej wykonawcę. Pozwoli to nam na to, by mieć większą pewność w zakresie wykonywanych robót oraz późniejszego ich odbioru. Pierwszym etapem prac jest zazwyczaj murowanie, potem wykonawca będzie musiał się zabrać za ich ocieplenie w zgodzie z parametrami, które zostaną zawarte w projekcie budowlanym.

Przegrody jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe wykonywane są w dużej mierze przy użyciu betonu komórkowego. Standardowym materiałem łączącym elementy służące do murowania jest klejowa zaprawa cienkowarstwowa, czasem można się spotkać z grubą zaprawą ciepłochronną. W przypadku przegród jednowarstwowych popularnym problemem są późniejsze mostki termiczne, które stają się niemożliwe do wyeliminowania. Grubość jednowarstwowych przegród może sięgać nawet do 48 cm.

Przegrody dwuwarstwowe

Inwestorzy ogromny zaufaniem cieszą się przegrody dwuwarstwowe, składają się one z:

  • ściany nośnej - stawiana jest ona z materiałów o tej same różnorodności, co ściana jednowarstwowa, lecz ich grubość jest o wiele mniejsza np. 28 cm,
  • ocieplenie - wykonywane jest najczęściej z wełny mineralnej, a jego grubość jest bardzo różna.

Ocieplenie przytwierdzane jest do ściany nośnej, a jego średnia grubość wynosi ok. 20 cm. Ponadto w ten sposób walczymy z większością mostków termicznych, które powstają w trakcie murowania ścian. Jeśli naszym materiałem budowlanym będzie beton paroprzepuszczalny, to lepiej jest wykorzystać wełnę do ocieplenia, gdyż dosadniej przepuszcza ona parę. W przypadku miejsc, które są szczególnie narażone na zawilgocenie stosuje się hydroizolacyjny styropian.

Przegrody trójwarstwowe

Przegrody trójwarstwowe składają się z trzech elementów:

  • ściany nośnej - jej długość klasyfikuje się pomiędzy 18 a 30 cm z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonu,
  • ocieplenia - ma ono taką samą grubość jak w przypadku ścian dwuwarstwowych,
  • ściany osłonowej - jej grubość to zazwyczaj ok. 10 cm, a zbudowana jest z silikatów lub cegły klinkierowej.

W przypadku zastosowania wełny mineralnej pozostawia się szczelinę wentylacyjną pomiędzy nią a ścianą elewacyjną. Dzięki temu wełna nie zostanie zniszczona przez wilgoć, która swobodnie będzie się ulatniać z naszego domostwa. Istnieją dwie możliwości w celu wzniesienia ścian trójwarstwowych:

  • jednoetapowa - W tym samym czasie tworzy się każdą z warstw,
  • dwuetapowa - najpierw wykonuje się ścianę nośną, na którą montuje się wełnę mineralną, a potem nadchodzi wykonanie ściany elewacyjnej.

Ceramika

Ceramika stanowi materiał budowlany, który wytrzyma wiele pokoleń oraz jest ekologiczna. Do produkcji ceramiki nie są wykorzystywane żadne sztuczne tworzywa. Nie najmniejsze możliwości, aby rozwinęły się w niej jakiekolwiek grzyby lub pleśnie. Obecnie różnorodność wyboru w zakresie ceramiki pozwala na to, iż konstrukcja może być np. o wiele lżejsza, aniżeli jej tradycyjna wersja. Ceramika jest skuteczna nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale również budowli wielokondygnacyjnych. Pustaki ceramiczne swoimi rozmiarami bardzo dosadnie przyśpieszają proces murowania np. w porównaniu do pozostałych materiałów budowlanych.

Beton komórkowy

Beton komórkowy został wynaleziony ponad 100 lat temu, w naszym kraju stosowany jest od ponad 70 lat. Z betonu komórkowego może zostać wyprodukowany niemalże każdy element, który będzie wymagany do postawienia ścian inwestycji budowlanej. Ma on jedne z lepszych parametrów termoizolacyjnch a jego wytrzymałość, pozwala na wznoszenie budowli wielokondygnacyjnych. Porowatość powoduje zmniejszenie ciężaru, a powietrze zawarte w porach stanowi bardzo dobrą izolację.

Termoizolacja

Ogromny zaufaniem polskich inwestorów w zakresie ocieplania cieszy się styropian oraz wełna mineralna. Oba materiały budowlane charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Styropian jest materiałem bardzo lekkim oraz sztywnym. Wełna mineralna można powiedzieć, iż stanowi jego przeciwieństwo, gdyż jest ciężka oraz elastyczna. Styropian jest o wiele bardziej odporny na działania wilgoci, a koszt wykonania ocieplenia jest mniejszy. Dodatkowo, jeśli użyjemy styropianu z domieszką grafitu, to będzie on miał jeszcze niższy współczynnik przewodzenia ciepła. W praktyce oznacza to, iż nie będziemy potrzebowali tak grubej warstwy ocieplenia, aby uzyskać właściwy efekt. Minusem jest ogromna podatność na promienie słoneczne, co oznacza, iż nie może zbyt długo być narażony na jego działanie, gdyż straci swoje właściwości. Wełna mineralna wytwarzana jest ze skał, piasku oraz tłuczki szklanej, dlatego jej nazwa może być myląca. Ogromną zaletą tego materiału budowlanego jest jego niepalność. Inwestorzy wykorzystują ją szczególnie do ocieplenia połaci, gdyż w ten sposób ochraniamy najbardziej newralgiczne elementy drewniane. Wykorzystywana jest w ciężko dostępnych miejscach ze względu na swoją elastyczność. Wełna mineralna mimo tego, iż posiada bardzo dobre właściwości w zakresie cieplnym, to również przepuszcza swobodnie parę wodną.

Coraz częściej wykorzystywany jest również polistyren ekstrudowany, który swoimi właściwościami zbliżony jest do styropianu, nie jest jednak tak wrażliwy na wilgotność. Najczęściej wykorzystywany jest w przypadku izolacji fundamentów lub tarasów nad pomieszczeniami. Montaż ocieplenia grubszego z zasady nie przyniesie wymiernych efektów, a dodatkowo bardzo ciężko będzie go dobrze zamontować

Technologia ocieplania domów

Najczęstszym sposobem montażu jest wykorzystanie kleju, na który montuje się zarówno styropian jak i wełnę mineralną, a potem kładzie się na wszystko tynk. Izolację przykleja się na tzw. mijankę, by zminimalizować powstanie potencjalnych mostków termicznych, następnie izolację należy pokryć cienką warstwą kleju. Następnie kładzie się zbrojenie z włókna szklanego, które jest bardzo lekkie i wytrzymałe. Każdy element ocieplenia musi być do siebie dopasowany, gdyż brak ich zgrania może doprowadzić do tego, iż nie będzie to spełniać swojej funkcji. Najbezpieczniejsze są tzw. rozwiązania systemowe, w których każdy element został wyprodukowany przez tę samą firmę. Inną metodą konstrukcyjną jest montaż wełny mineralnej na ruszcie, jednakże jest to raczej rzadko stosowana metoda.

Wykończenie elewacji

Najpopularniejszym wykończeniem elewacji są tynki cienko-warstwowe:

  • akrylowe - łącznikiem są dyspersyjne żywice polimerowe, które dają tynkom wzmożoną przyczepność oraz elastyczność. Można je stosować w przypadku inwestycji w pobliżu drogi, gdyż są odporne na kurz oraz zabrudzenia. Nie należy ich stosować, jeśli do ocieplenia wykorzystamy wełnę mineralną, gdyż mają bardzo niski poziom paroprzepuszczalności,
  • silikatowe - są paroprzepuszczalne, więc możemy je wykorzystać w przypadku wełny mineralnej, a dodatkowe są odporne na wszelkie grzyby, które mogą powstać na elewacji,
  • silikonowe - wykazują się odpornością na zabrudzenia oraz płowienie koloru, a także warunki atmosferyczne. Również w ich przypadku możemy wykorzystać wełnę mineralną, gdyż są wysoce paroprzepuszczalnym materiałem budowlanym,
  • silikonowo-silikatowe - ich ogromną zaletą jest łączenie w sobie cech obu materiałów budowlanych, są one również tańsze od samych silikonowanych. Posiadają cechy hydrofobowe oraz są odporne na brud.

W ofercie znajdują się również tynki grubowarstwowe, których grubość może sięgać 25 mm, a składają się z 2 lub 3 warstw:

  • obrzutka jest silną zaprawą cementową z dodatkiem wapna, która ma dać bardzo dobrą przyczepność,
  • przed całkowitym stwardnieniem nanosi się narzut, którego zadaniem jest wyrównanie wszelkich ubytków,
  • gładzi, która jest dekoracyjnym wykończeniem wnętrz.

Cegły elewacyjne

Elewacje murowane są świetną dekoracją, która charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, wykorzystywane są w przypadku ścian trójwarstwowych. Ich głównym zadaniem jest również ochrona warstwy izolacyjnej, można je podzielić na:

  • klinkierowe,
  • silikatowe.

Okładziny drewniane

Drewno jako element dekoracyjny elewacji powróciło do łask, mocowane są na fragmentach ścian, czasem na całości. Drewno musi zostać najpierw odpowiednio zaimpregnowane, a następnie przyczepione na stelażu. Rozstaw elementów dostosowuje się w ramach wielkości płyt izolacyjnych. Deski związane z oblicówką są łączone na wpust i wypust zarówno pionowo, jak i poziomo.

Okładziny z kamienia

Można również zastosować okładziny z kamienia, które są wykonywane zazwyczaj z granitu, marmuru lub piaskowca. Płyty są oczywiście ciężkie, co utrudnia znacznie ich montaż, dlatego wykorzystuje się zaprawę cementową, aby mieć pewność stabilności rozwiązania. Dodatkowo wykorzystać należy metalowe uchwyty, które mocowane są do ściany nośnej.

‹ powrót