Aktualności

Dom niczym twierdza

Nowoczesne zabezpieczenia antywłamaniowe

Groźby związane z karami pieniężnymi lub więzieniem często nie są wystarczającym odstraszeniem dla włamywaczy. Jest to dość liczna grupa osób, zwiększająca swoje "kompetencje zawodowe" regularnie. Część z nich wyspecjalizowana jest w funkcjonowaniu czujników oraz różnych rodzajów alarmów do tego stopnia, iż potrafią przechwycić sygnał np. z pilota sterującego systemem. W ten sposób są w stanie rozbroić alarm antywłamaniowy. Fora, portale społecznościowe bardzo często stają się kopalnią wiedzy dla takich osób nie tylko w kontekście systemów alarmowych, ale również w kontekście majątku. Im więcej mamy do stracenia, tym mniej powinniśmy się afiszować ze swoim bogactwem.

Inteligentny alarm

Systemy ostrzegawcze nazywane są profesjonalnie SSWiN, co oznacza systemy sygnalizacji włamania i napadu. Może być to zarówno instalacja przewodowa jak i bezprzewodowa, której celem jest zidentyfikowanie intruza, wysłanie alarmu oraz wstępne zabezpieczenie posesji. System składa się z:

  • urządzenia koordynującego pracę całości systemu,
  • różnorodnych czujników reagujących na bodźce oraz przekazujących sobie nawzajem informacje.

Trzeba sobie zdawać sprawę, iż system nie zastąpi funkcjonariusza publicznego, lecz jest w stanie poinformować służby jak najszybciej oraz spowolnić włamywacza. W najlepszym wypadku uda mu się go odstraszyć na tyle dostatecznie, by zrezygnował z chęci pozyskania korzyści z włamania. Popularne są teraz systemy bezprzewodowe, które komunikują się za pomocą fal radiowych oraz posiadają awaryjne zasilanie. Ponadto nie jest wymagane rozprowadzenie żadnego okablowania, a to oznacza, iż można go zamontować nawet po skończeniu domu. Baterie systemu bezprzewodowego mają na tyle dobrą pojemność, iż powinny funkcjonować nieprzerwanie przez 3-5 lat. Istnieją też centrale systemu przewodowego, które są rozbudowywane o elementy bezprzewodowe. System bezprzewodowy zobowiązany jest do ciągłego sprawdzania funkcjonalności komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami. Istnieją systemy, które potrafią rozpoznać nasz głos, a co za tym idzie, można im wydawać stosowne komendy głosowe. Teraz systemy alarmowe wyposażone są w moduły GSM, co oznacza, iż możemy je monitorować za pomocą telefonu. Możemy również zamontować kamery oraz programować zachowanie całości systemu. Jest to moment, w którym system staje się hybrydą, czymś pomiędzy systemem alarmowym a inteligentnym domem np. włączanie oraz wyłączanie zraszaczy potrafi znacznie zdezorientować włamywaczy.

Nowoczesne zamki do drzwi

Elektroniczne zamki stają się coraz bardziej powszechne w prywatnych inwestycjach np. domach jednorodzinnych. Otworzą one drzwi do naszego domostwa z chwilą wpisania odpowiedniego kodu lub przy pomocy sparowanego smartfona. Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są zamki biometryczne, które otwieramy za pomocą odcisków palców. Nie trzeba zatem nosić ze sobą już kluczy.

Dom z barierami

Drogi do naszego domu mogą okazać się świetnymi barierami, które będą nas chronić przed niechcianymi gośćmi. Dzięki nim może się okazać, iż firmie ochroniarskiej uda się dotrzeć na miejsce zdarzenia, zanim dojdzie do uszkodzenia mienia np. rozwiercenia zamka. Bariery można montować np. na ogrodzeniu, linii wejść na posesję. Funkcje barier pełnią przede wszystkim sejsmiczne czujniki ruchu, które montuje się w odległości 60 cm od powierzchni. Zaprogramowane są tak, aby rozpoznawać drgania o konkretnym natężeniu, co oznacza, iż zwierzęta nie będą w stanie doprowadzić do wywołania alarmu. Kolejnym typem są czujniki ogrodzeniowe, gdzie barierę stanowi oczywiście całe ogrodzenie, przy czym są konfigurowane w taki sposób, aby wiatr nie włączał alarmu. Ostatnim typem są czujki podczerwieni, które składają się z nadajnika oraz odbiornika. Jeśli ktoś przerwie wiązkę promieni, to spowoduje to wysłanie sygnału alarmowego.

Sprawdź również:

Ekologiczne ogrzewanie

Ogrodzenia i bramy z napędem

Taras z drewna lub z betonu

‹ powrót