Aktualności

System alarmowy

System alarmowy

Elektroniczny system alarmowy jest kompletem urządzeń, które są odpowiedzialne za wykrywanie niechcianych gości na terenie posesji oraz sygnalizowanie tego domownikom. System alarmowy będzie reagował na próby otwarcia lub wyważenia np.:

  • drzwi,
  • okien,
  • bramy garażowej.

Kardynalnym zadaniem systemów bezpieczeństwa jest odstraszanie złodzieja. Jeśli odstraszenie włamywacza nie przyniesie efektów, to system będzie próbował kontaktować się z agencją ochrony. Równolegle będzie zwalniał działania włamywaczy oraz ograniczał ilość czasu, jaką mogą spędzić w danym domu. Elektroniczny system alarmowy ma być wspomaganiem tradycyjnych elementów systemu antywłamaniowego. Nawet w kontekście synergii obu systemów, nie ma się całkowitej gwarancji, iż każdy włamywacz zostanie zatrzymany.

Elementy systemu alarmowego

Głównym elementem każdego systemu alarmowego jest centrala wraz z zespołem czujników, manipulatora, sygnalizatora. Im bardziej rozbudowany system, tym więcej elementów w nim się pojawia, niektóre systemy alarmowe mogą stać się funkcjonalną częścią Inteligentnego Domu. Centrala odpowiedzialna jest za zbieranie oraz przetwarzanie sygnałów generowanych z czujników. W przypadku włamania włączany jest głośny sygnał do właściciela nieruchomości lub agencji ochrony. W obudowie centrali znajduje się akumulator, którego celem jest podtrzymywanie funkcjonowania całości systemu. Próba otwarcia centrali bez odpowiednich uprawnień kończy się włączeniem alarmu. Czujki funkcjonują jako zarówno oczy, jak i uszy systemu alarmowego. Urządzenia sterujące służą do zarządzania informacjami przesyłanymi pomiędzy czujkami a centralą. Manipulatorem może być prosta klawiatura, breloczek, karta zbliżeniowa jest masę możliwości.

Rodzaje czujek

Podstawowym rodzajem są czujki magnetyczne, które sygnalizują otwarcie lub zamknięcie drzwi. Alarm załączy się, gdy magnez znajdujący się na skrzydle okna straci kontakt z tym na ościeżnicy. Z jednej strony powinien być on bardzo czuły, a z drugiej powinien pozwalać na uchylanie okien. Drugim rodzajem są czujki akustyczne, które są w stanie wyczuć nawet dźwięk tłuczonego szkła. Włamywacz, który nie zbije szkła, wchodząc do mieszkania, nie zostanie zauważony przez czujki. W związku z tym stosuje się pasywne czujki podczerwieni PIR. Czujniki tego typu reagują na zmiany temperatury otoczenia. Najlepiej instalować je w narożach instalacji pomieszczeń lub ścianach korytarzy. Jednakże trzeba uważać, żeby nie przesłonić czujnikom pola widzenia. W pomieszczeniach, w których dochodzi do nagłych skoków temperatur, wykorzystuje się czujki dualne. Najczęściej jest to czujka podczerwieni oraz mikrofalowa. Czujka mikrofalowa do wykrywania ruchu wykorzystuje fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości.

Przewodowa lub bezprzewodowa instalacja

Jeśli nasz system alarmowy tworzony jest w domu, który dopiero się buduje, to okablowanie będzie rozprowadzane w tym samym czasie, co instalacja elektryczna. Okablowanie systemu alarmowego będzie prowadzone od czujki do czujki lub też promieniowo. Jeśli budynek zostanie już wykończony, to pozostaje montaż droższych wersji bezprzewodowych. Systemy bezprzewodowe można znowuż o wiele łatwiej rozbudowywać, modyfikować. Minusem takiej instalacji jest fakt, iż urządzenia bezprzewodowe można zakłócać. Na popularności zyskują instalacje, w których wykorzystuje się oba typy komunikacji. Koszt instalacji alarmowej wraz z montażem to 2-3 tys. . Koszt rozbudowania instalacji alarmowej może wynosić nawet ok. 30 tys.

Sprawdź również:

Bezpieczny dom

Dom niczym twierdza

Ogrodzenia i bramy z napędem

‹ powrót