Aktualności

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki kanałowe

Ogrzewanie podłogowe

Efektywność tradycyjnego ogrzewania poprzez grzejniki opiera się na zamontowaniu grzejnika pod oknami. Nowoczesne budownictwo zrywa z tą tradycją, ukrywając elementy grzejne. Często robione jest to w nieprawidłowy sposób, który utrudnia swobodny przepływ powietrza. Ogrzewania podłogowego po zabudowaniu kompletnie nie widać. O obecności grzejnika kanałowego świadczyć będzie jedynie kratka, której zadaniem jest osłanianie wierzchu metalowego kanału, w którym jest umieszczony. Przez kratki napływa powietrze, które służy do ogrzania pomieszczeń. 

Zalety ogrzewania podłogowego

Brak widocznych jakichkolwiek elementów grzejnych stanowi ogromny atut ogrzewania podłogowego. Rury podłogówki są umieszczone pod posadzką, więc nie będą w stanie w żaden sposób zagrozić naszej aranżacji wnętrz. Nie oznacza to jednak, iż ogrzewanie podłogowe nie wprowadza pewnego rodzaju ograniczeń. Instalacja nie powinna być montowana pod urządzeniami lub elementami aranżacji pomieszczeń, które dużo ważą np. kominek. Może to doprowadzić nie tylko do uszkodzenia instalacji, ale również do jej przegrzania. Źródło ciepła instalacji, które będzie ją zasilać stanowi kluczowy element, który również będzie miał wpływ na wygląd pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe świetnie nada się w przypadku pompy ciepła oraz kotła kondensacyjnego. Niskotemperaturowe źródła ciepła zużywają o wiele mniej energii w przypadku ogrzewania wody do określonej temperatury. Do podłogówki  wystarczy temperatura na poziomie 50o Celsjusza. Rozgrzeje ona w pokojach temperaturę podłogi do 29o Celsjusza, w łazience powinniśmy się spodziewać nieco wyższej temperatury podłogi. Zbyt wysoka temperatura podłogi może spowodować nawet obrzęk stóp, dlatego bardzo ważna jest kontrola temperatury w pomieszczeniach. Poza tym zbyt wysoka temperatura oddziaływałaby negatywnie na betonową płytę grzewczą oraz posadzkę. W pomieszczeniach, które są ogrzewane za pomocą ogrzewania podłogowego, temperatura nie przekracza temperatury naszego ciała. Dzięki takiej technologii, osoby, które przebywają w pomieszczeniach, czują się o wiele lepiej. Temu zjawisku sprzyja również fakt, iż mamy do czynienia z pionowym rozkładem ogrzewania temperatury. Wyższa temperatura znajduje się w okolicy naszych stóp, które są wrażliwe na ciepło, a niższa w okolicy naszej głowy. W chwili, gdy nie ma konwekcyjnego ruchu powietrza ze względu na technologię ogrzewania, nie unosi się również kurz. Jest to wobec tego bardzo dobre rozwiązanie dla alergików. 

Gdzie sprawdzą się grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe są świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których nie zmieszczą się tradycyjne grzejniki. Grzejniki kanałowe działają na identycznej zasadzie jak ich odpowiedniki, lecz ich umiejscowienie nadaje im specyficznych właściwości. Jeśli zależy nam na dobrze wyglądającym parkiecie lub panelach, to należałoby zrezygnować z ogrzewania podłogowego. Drewno funkcjonuje jako dobry izolator oraz pracuje pod wypływem temperatury. Grzejniki kanałowe umieszcza się w zagłębieniach wzdłuż okien. W ten sposób można pogodzić ze sobą najlepsze położenie grzejników wraz z zaletami ogrzewania podłogowego. Powietrze nagrzewające się od elementów instalacji jest lżejsze od zimnego powietrza. Unosząc się w kierunku głębszych części pokoju, tworzy coś na modłę kurtyny powietrznej, która oddziela wnętrze od przegrody odpowiedzialną za utratę ciepła. Na miejsce ogrzanego powietrza napływa zimne powietrze od strony szyby. Wraz z tym powietrzem będzie wracać zimniejsze oraz powtarzać się będzie cykl. Grzejniki są w stanie wygenerować barierę dla chłodnego powietrza, które napływa z zewnątrz. Ciągłe przemieszczanie się powietrza sprawia, iż w pobliżu grzejników nigdy nie jest za gorąco. Ciepło zostaje dostarczone w zoptymalizowany sposób do każdego zakamarka pomieszczenia tak, aby domownicy byli zadowoleni. Grzejniki kanałowe skutecznie przeciwdziałają również skraplaniu się pary wodnej na szybach.

Grzejniki kanałowe bardzo szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło, co znacznie ułatwia sterowanie nimi. Głowice termostatyczne ze zdalnymi nastawnikami wykorzystywane są do sterowania grzejnikami kanałowymi. Jeżeli nie można dobrać wystarczająco silnego grzejnika kanałowego, to można wybrać grzejnik kanałowy z wentylatorem. Wentylator umożliwia dodatkowe sterowanie mocą grzejnika kanałowego, które poszerza jego zastosowanie.

Jak połączyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki kanałowe

Każdy z systemów ma swoje zalety, jak i wady, dlatego dobrze jest pomyśleć o możliwości połączenia kilku z nich. Ogrzewanie podłogowe z powodu obligatoryjności przestrzegania określonej granicy temperaturowej. W zależności od zastosowanych technologii należy przyjąć, iż moc grzejnika podłogowego nie przekroczy 80 W/m2. Grzejniki kanałowe z kolei nie będą w stanie zapewnić nam tak przyjemnego efektu, jak ogrzewanie podłogowe. Jedno i drugie rozwiązanie może się zdarzyć, iż nie będzie w stanie samodzielnie zaspokoić potrzeb domowników. Połączone, są w stanie uzupełniać się nawzajem. Grzejniki kanałowe będą w stanie uzupełnić niedobór ciepła, z którym nie poradzi sobie samodzielnie ogrzewanie podłogowe. Unoszące się powietrze nad grzejnikami będzie ocieplało chłodne szyby, co zapobiegnie ich parowaniu. Podłogówka będzie odpowiedzialna za prawidłowe nagrzanie podłogi oraz wszelkich elementów. Odpowiednia automatyka umożliwi synergię obu systemów oraz minimalizację kosztów. 

Montaż instalacji grzewczej

Najważniejsze są dynamiczne reakcje, aby rozpocząć montaż instalacji grzewczej na odpowiednim etapie budowy. Powinien zostać sporządzony projekt, aby mieć pewność, iż cała instalacja zmieści się w każdym pomieszczeniu. Próba przygotowania pomieszczeń pod instalację grzewczą "na szybko", może się okazać przekleństwem.  Wszelkie zmiany w gotowych pomieszczeniach mogą być dla nas bardzo kosztowne. Ogrzewanie podłogowe powinno być kładzione na warstwie równego oraz wypoziomowanego chudego betonu. Musi on być zabezpieczony przed dostawaniem się wilgoci oraz przewodzeniem ciepła. By mieć pewność, iż instalacja jest szczelna, używa się giętkich rur w zwojach, dobierając ich długość tak , aby poszczególne obiegi były zrobione z jednego odcinka przewodu oraz nie występowały połączenia na poziomie wylewki. Rury są formowane w pętlę z jednej strony z rozdzielaczem zasilającym, do którego musi zostać doprowadzona woda grzewcza. Z drugiej strony umiejscowiony jest rozdzielacz powrotny, poprzez który woda powraca do źródła ciepła. Odstęp między rurami waha się zazwyczaj pomiędzy 10 cm a 30 cm, a zależy od ilości ciepła, które dostarcza instalacja grzewcza. Jeśli w jednej instalacji ma działać równolegle ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki kanałowe, to należy rozwiązać problem związany z temperaturą wody grzewczej. Grzejniki potrzebują o wiele wyższej temperatury grzewczej, aby nie musiały być duże oraz nie generowały dużych kosztów eksploatacyjnych. Zasilanie grzejników wodą o niskiej temperaturze jest uzasadnione wyłącznie np. przy stosowaniu pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. W tego typu instalacjach wobec tego do grzejników kierowana jest gorąca woda ze źródła, a do podłogówki schłodzona odpowiednio z wodą, która wraca do kotła. Proces ten odbywa się automatycznie poprzez odpowiednią technologię. W przypadku połączenia obu technologii może się okazać, iż grzejnik kanałowy nie musi dostarczać dużej ilości ciepła, a więc może znajdować się nim woda grzewcza o niższej temperaturze. Kwestia powinna zostać rozstrzygnięta poprzez specjalistę ds. instalacji grzewczych.

‹ powrót