Instalacja grzewcza

Instalacja grzewcza

Większość osób skupia się na dobrym opale oraz np. piecu na ekogroszek, zapominając o instalacji grzewczej. Instalacje grzewczą można porównać do układu krwionośnego człowieka, który odpowiada za funkcjonowanie całokształtu. Brak zrozumienia wszystkich elementów systemów grzewczych, może skończyć się poważną awarią. Kluczowym zadaniem instalacji grzewczej jest dostarczenie ciepła, które generowane jest przez jej serce np. piec gazowy. Przetransportować ciepło do pomieszczeń na piętrze można na kilka sposobów. Podstawowym czynnikiem jest to, iż im większa powierzchnia grzejna kaloryfera, tym temperatura grzejnika będzie niższa.

Temperatura grzejników

Temperatura każdego rodzaju grzejników mogłaby być dowolna, jednakże zawsze stosuje się zakres od 30o Celsjusza do 80o Celsjusza. Przyczyn należy się doszukiwać w materiałach budowlanych oraz zdrowiu domowników. Najkorzystniej dla zdrowia człowieka byłoby uczynić większość powierzchni ścian oraz podłogi grzejnikiem z temperaturą do 25o Celsjusza. Niestety w przypadku ścian jest to bardzo niepraktyczne rozwiązanie. Natomiast ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne ze względu na swoje właściwości. Powyżej 60o Celsjusza organiczne cząsteczki kurzu w kontakcie z grzejnikiem, spalają się oraz wytwarzają szkodliwe substancje dla dróg oddechowych.  Ogrzewanie podłogowe pod kątem zdrowotnym ma ogromną przewagę nad tradycyjnym centralnym ogrzewaniem.

Ograniczenia techniczne ogrzewania

Kotły na paliwa stałe najlepiej funkcjonują w okolicy 85o Celsjusza, dość dobrze sprawują się w temperaturze powyżej 50o Celsjusza. Nie zgrywa się to w żadnym stopniu z aspektami zdrowotnymi ludzi. Jednakże możemy tak dobrać elementy centralnego ogrzewania, iż temperatura grzejników będzie oscylować pomiędzy 40o Celsjusza a 50o Celsjusza. Współcześnie temperatura kaloryferów musi spełniać wiele norm budowlanych z myślą o zdrowiu człowieka. 

Niedowymiarowanie instalacji

Jeśli instalacja grzewcza posiada zbyt małą powierzchnię oraz musi pracować w wyższych temperaturach, to mówimy, iż mamy do czynienia z niedowymiarowaniem. Taka sytuacja jet szczególnie niekorzystna dla kondensacyjnych kotłów gazowych. Praca w niewłaściwych temperaturach uniemożliwia optymalną pracę, a co za tym idzie, podnosi rachunki. Niedowymiarowanie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku ogrzewania podłogowego, gdyż może się to skończyć nawet oparzeniem stóp. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać fachową ekipę do montażu instalacji grzewczych.

Przewymiarowanie instalacji

Odmienną sytuacją jest przewymiarowanie instalacji, które prowadzi do obniżenia temperatury w grzejnikach. Powoduje to z kolei obniżenie temperatury wody w grzejnikach. Jest to bardzo niebezpieczne dla kotłów na paliwa stałe np. węgiel, pellet. Kocioł będzie spalał o wiele większą ilość opału ze względu na zbyt niską temperaturę, która będzie panować w instalacji grzewczej. Trzeba pamiętać o tym, iż grzejniki trzeba kupować o odpowiednich wymiarach. 

Projektowanie instalacji grzewczych

Projektowanie instalacji grzewczej rozpoczyna się od wyboru paliwa stałego oraz kotła. W tym momencie można się zabrać za dobór parametrów w oparciu o zdrowotne aspekty. Wybór technologii narzuca ograniczenia, których nie jest w stanie przeskoczyć instalator. Posiadając bufor jesteśmy w stanie o wiele dowolniej operować temperaturą panującą wewnątrz instalacji grzewczej. Dzięki ogromnej wiedzy naszych specjalistów jesteśmy w stanie profesjonalnie zaprojektować oraz przeprowadzić montaż niemalże każdej instalacji grzewczej. Mamy na uwadze względy estetyczne, które wiążą się z wymogami inwestorskimi oraz z praktycznymi umiejscowieniami kaloryferów.

  • Jelenia Góra
  • Wrocław
  • Wałbrzych
  • Bolesławiec
  • Zgorzelec
  • Görlitz
  • Karpacz
  • Szklarska Poręba
  • Miłków
  • Kowary
  • Kłodzko
Chcesz poznać szczegóły?

Zadzwoń

+48 75 64 42 073

lub wypełnij formularz

x