Aktualności

Podstawa dachu

Podstawa dachu

Przeogromną ilość czasu dach składał się z więźby, na które układano pokrycie np. dachówki, blachę. Współcześnie dodano warstwę, która odpowiada za zwiększenie szczelności całokształtu - podkład. Bywa również tak, iż więźba przygotowywana jest poza placem budowy i przyjeżdża już gotowa do zmontowania. W naszej szerokości geograficznej zazwyczaj jest to 30o lub 45o. Dzięki temu z dachu bardzo łatwo będzie spływać deszczówka, a zimą śnieg nie będzie zalegał na dachu. Dawniej pod dachem znajdował się strych, który oddzielał dach i pomieszczenia, które były zamieszkałe. Współcześnie strych również jest wykorzystywany jako pomieszczenie użytkowe np. sypialnia.

Rodzaje więźby

To, jaka więźba zostanie wybrana, zależy od rozpiętości oraz kąta nachylenia dachu. Problematyczne mogą się stać załamania połaci, lukarny. Każdy inwestor musi sobie zdawać sprawę, iż im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym bardziej wzrastają koszta. W przypadku domów jednorodzinnych mamy do czynienia raczej ze standardowymi typami konstrukcji:

  • krokwiowo-jętkową,
  • płatwiowo-kleszczową,
  • krokwiową.

W przypadku konstrukcji krokwiowo-jętkowej opiera się na łatach poziomych, belkach, które są ułożone na ścianach zewnętrznych łączonych jętkami. Co oznacza w praktyce, iż cała przestrzeń poddasza jest wolna. Jednakże sam dach musi być dwuspadowy, a maksymalna rozpiętość może wynieść 12 m. Jętki natomiast muszą być na wysokości 2,5 m nad podłogą. Następną jest konstrukcja płatwiowo-kleszczowa, która jest wykorzystywana w przypadku rozpiętości dachu na 16 m. Będą potrzebne dodatkowe zabezpieczenia, które sprawią, iż wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa nie będzie. Każdą krokwie trzeba oprzeć na płatwie, które częściowo osadza się na ściance kolankowej. Ta konstrukcja umożliwi nam zbudowanie dachu o niemalże każdym kształcie oraz kącie nachylenia. Ciężar dachu oparty jest głównie na podporach, które zazwyczaj ukrywane są w ścianach działowych. Słupy z kolei powinny być postawione na ścianach działowych, które przeniosą ciężar. Jednym z zastosowań są wiązary kratowe, które nadają się do dachów o rozpiętości sięgającej nawet 30 m. Są one bardzo sztywne oraz wytrzymały, w związku z czym nie będą wymagać żadnych podpór pośrednich. Nie są one wyrabiane na budowie, lecz przychodzą jako gotowe elementy dachu z fabryki. Nie są wymagane żadne dodatkowe podpory, co zwiększy na pewno ilość miejsca do zagospodarowania na poddaszu. Konstrukcja przy ich użyciu może zostać wykonana w zaledwie jeden dzień.

Jakie materiały na więźbę?

Konstrukcja zazwyczaj wykonywana jest przy użyciu drewna sosnowego lub świerkowego. Drewno musi być wysokie jakości oraz przede wszystkim dobrze wysuszone oraz zaimpregnowane, gdyż jego wilgotność nie może przekroczyć 18%. Belki muszą być stosownie okorowane, nie mogą posiadać żadnych pęknięć, jak również minimalną ilość sęków. Drewno ma średnie właściwości termoizolacyjne, które po zaimpregnowaniu jest trwałe. W każdym przypadku osoba odpowiedzialna za jej konstrukcję oblicza obciążenia, które będą na nią działały. To obciążenia są wykładnią rozstawu krokwi oraz ich przekroju. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż miana pokrycia może się wiązać z całkowitą zmianą więźby, która nie będzie w stanie utrzymać większego obciążenia. Łączenie odpowiedzialne są za sztywność konstrukcji. Profile z blachy należy przytwierdzić do drewna karborowanymi gwoźdźmi. Do budowy więźby wykorzystywane jest:

  • drewno KVH,
  • drewno BSH.

Dwuteowe belki są tworzone z suszonego przemysłowo oraz łączonego na mikrowczepy drewna. Wszelkie elementy są sprasowywane przy użyciu wodoodpornego kleju.

Dach płaski

Każdy dach płaski również ma spadek, który zamyka się w 3o, im mniejszy spadek, tym lepsza będzie wymagana hydroizolacja. Im mniejszy spadek, tym groźniejsza staje się deszczówka oraz zalegający śnieg na dachu. Dach płaski to jednocześnie strop, dlatego bardzo często mówi się na niego stropodach. Jednym z zalet tego typu rozwiązań jest możliwość stworzenia ogrodu na dachu. Stropodach wentylowany jest podobny do dachu skośnego o bardzo mały spadku, gdzie elementem nośnym jest strop. Jego pokrycie to zazwyczaj papa bitumiczna, gdyż charakteryzuje się wysoką szczelnością. Natomiast pomiędzy położonym pokrycie a stropem należy pozostawić pustkę, która będzie odpowiedzialna za odprowadzanie wilgoci poprzez otwory wentylacyjne w ścianach kolankowych. Kolejnym wyjściem jest stropodach niewentylowany, który jest zazwyczaj bardzo płaski, mamy tu do czynienia ze stropem żelbetowym, nie ma żadnej pustki.

Sprawdź również:

Koszt budowy hotelu

Murowany czy prefabrykowany dom

Formalności związane z zakończeniem budowy

‹ powrót