Aktualności

Dom w pobliżu elektrowni wiatrowej

Ustawa odnosząca się do inwestycji realizowanych w okolicach elektrowni wiatrowych została zaanonsowana 16 lipca 2016 r. W niej znajdują się regulacje, dotyczące odległości inwestycji budowlanych od elektrowni wiatrowych. W ustawie można znaleźć parę wyjątków, które pozwolą nam wybudować dom w bliskim sąsiedztwie urządzeń wytwarzających energią wiatrową.

Obliczanie odległości domu od elektrowni wiatrowej

Norma prawna, która wskazuje podstawę obliczania odległości pomiędzy elektrownią wiatrową a budynkiem mieszkalnym, została zawarta w art. 5 ust. 1. Jak przystało na język legislacyjny, potrafi odstraszyć niejedną osobę od podjęcia dalszych kroków, w praktyce jednak nie jest on aż tak skomplikowany. Minimalną odległością elektrowni wiatrowej od zabudowy jest najkrótszy odcinek pomiędzy:

  • rzutem poziomym budynku mieszkalnego albo budynku z funkcją mieszkalną, dotyczy to każdego obiektu budowlanego, który pozyskał pozwolenie na budowę, jak i nie uzyskał negatywnej decyzji na zgłoszenie podjęcia prac budowlanych,
  • drugą opcją jest granica terenu objętego decyzją o warunkach zabudowy dotyczącą wcześniej wskazanych rodzajów inwestycji budowlanych,
  • trzecią opcją jest linia rozgraniczająca teren, którego sposób zagospodarowania został określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
  • czwartą opcją będzie promień okręgu, stanowiący połowę długości wirnika wraz z łopatami,
  • piątą opcją jest linia rozgraniczająca, która została zawarta w dokumentacji związane z gospodarką przestrzenną oraz dopuszcza inwestycje budowlane na danym terenie.

Jeśli, ktoś w pobliżu naszego domostwa zamierza wybudować wiatrak, to będzie musiał sprostać wymogom odnośnie odległości oraz tym zawartym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Odległość będzie musiała wynosić co najmniej dziesięciokrotność wysokości wiatraka. Jeżeli natomiast w danym miejscu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to odległość będzie liczona od granicy działki.

Pozwolenia na budowę domu a elektrownia wiatrowa

Pozwolenie na budowę dotyczą przede wszystkim w tym kontekście budowli z funkcją mieszkalną, które weszły w życie przed wejściem norm prawnych w zakresie elektrowni wiatrowych. Postępowania, które nie zdążyły się zakończyć przed wejściem norm prawnych, muszą być prowadzone na podstawie ładu prawnego, w którym zostały wszczęte. Postępowanie wszczynane jest przed organem prawnym pierwszej instancji. Największe znaczenie ma data, będzie to również dotyczyć postępowań uchylonych, które zostały przekazane do ponownego rozpatrzenia właściwemu organowi. Z perspektywy inwestora ma to ogromne znaczenie, gdyż daje gwarancje rozpatrywania wszelkich zmian w pozwoleniu na budowę na podstawie starych przepisów. Ta zasada wynika wprost z norm prawnych zawartych w art. 13 ust. 3a ustawy Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych. Podobna sytuacja występuje w zakresie złożonych zgłoszeń zamiaru rozpoczęcia prac budowlanych, co do których przed dniem wejścia nie został wniesiony sprzeciw lub nie upłynął termin do wniesienia sprzeciwu.

Decyzje o warunkach zabudowy a elektrownia wiatrowa

Nie obowiązują już przepisy sprzed uchwalenia obowiązujących norm prawnych w zakresie elektrowni wiatrowych. Wszystkie inwestycje budowlane muszą spełniać generalną zasadę dotyczącą odległości od elektrowni wiatrowej. W przepisach przejściowych ustawy wskazano, iż postępowania w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy dotyczących budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej przed 36 miesiącami od dnia wejścia nowej ustawy prowadzi się w zgodzie ze starymi normami prawnymi. Dotyczy to zarówno tych, które zostały wszczęte przed wejściem ustawy, jak i tych, które weszły już po wszczęciu. Istotne po raz kolejny dla inwestorów jest to, iż wszelkie decyzje wydane przed wejściem nowego prawa pozostają w mocy. Niestety nie zmienia to faktu, iż może dojść do odmowy uzyskania pozwolenia na budowę, w przypadkach określonych przez art. 14 ust. 1 i 2 ustawy.

Plany Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego

Wszelka dokumentacja uchwalona przez gminę przed wejściem nowych przepisów, zachowuje moc prawną, jest to nadzieja dla inwestorów, którzy chcieliby wybudować dom w pobliżu elektrowni wiatrowych. Do 16 lipca 2022 r. jest szansa, iż Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zezwoli na wybudowanie domu niezgodnie ze standardowymi normami prawnymi, gdyż należy to do wyjątków. Dla inwestorów najważniejsze jest to, iż nie może zostać wniesiona odmowa, jeśli plan:

  • obowiązywał 16 lipca 2016 r.,
  • został uchwalony na podstawie starych przepisów,
  • został uchwalony do 16 lipca 2016 roku.

W każdym z tych przypadków niezgodne z prawem będzie udzielenie odmowy w zakresie pozwolenia na budowę, jako podstawę prawną ujmując nowe przepisy odnośnie elektrowni wiatrowych.

Sprawdź również:

Odnawialne źródła energii

Styropian grafitowy

Odbiór robót w umowie

‹ powrót