Aktualności

Energia słoneczna na dwa sposoby

Energia słoneczna

Wykorzystując energię słoneczną, zamiast paliw kopalnianych o wiele mniej obciążamy środowisko naturalne oraz nie zmniejszamy zapasów surowców naturalnych. Dzięki wykorzystaniu tej technologii produkujemy również o wiele mniej smogu. Trzeba mieć na uwadze, iż oba rozwiązania w naszym klimacie częściowo będą w stanie zaspokoić potrzeby domowników. Energii będą nam przede wszystkim dostarczać poza sezonem grzewczym. Spowodowane jest to występującym u nas klimatem, gdyż latem uzyskamy największą ilość energii. Problem związany ze smogiem występuje przede wszystkim podczas miesięcy intensywnego ogrzewania domostwa. Mimo to pozwala to zrezygnować z paliw stałych poza sezonem grzewczym, gdy spokojnie wystarczy nam energia słoneczna do podgrzania wody użytkowej. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, gdyż kocioł pracuje cały czas w trybie podtrzymania żaru, a to z kolei generuje spore ilości smogu. Samo podtrzymanie żaru wymaga większej ilości opału niż samo zagrzanie wody. Wobec czego stawianie na alternatywne źródła ciepła jest jak najbardziej uzasadnione.

Jaka jest skuteczność energii słonecznej?

W trakcie roku słońce daje nam ogromne ilości energii. Problem w naszym klimacie polega na tym, iż dysproporcja pomiędzy ciepłymi i zimnymi miesiącami jest ogromna. To właśnie na ciepłe miesiące przypada ok. 60% energii docierającej do nas. W przypadku okresu od listopada do lutego to ok. 10% promieni słonecznych, które docierają do nas w ciągu roku. Należy zatem bezpośrednio wskazać, jakie korzyści zapewnią nam tego typu rozwiązania. W trakcie grudnia 1 m2 urządzeń jest w stanie wygenerować 0,5 kWh w ciągu dnia. W miesiącach letnich jest to ok. 10 razy więcej.

Moc instalacji

Wielkość instalacji to nie wszystko, gdyż zimą płyn ogrzewa się do zbyt niskiej temperatury. W przypadku kolektorów próżniowych, które są wydajniejsze, płyn ogrzewa się zaledwie do temperatury ok. 20o Celsjusza. Wobec tego wodę użytkową uda nam się nieznacznie podgrzać, lecz będziemy musieli ją dogrzać przy użyciu drugiego źródła ciepła. Dlatego wielkość instalacji dobiera się tak, aby kolektory słoneczne zapewniały 50% rocznego zapotrzebowania na ciepło. W przypadku domów jednorodzinnych oznacza to zazwyczaj 2-3 kolektory słoneczne. W zimniejszych miesiącach bez drugiego źródła ciepła nie będziemy w stanie podgrzać wody do odpowiedniej temperatury. Oznacza to mniejszą emisję spalin, jednak przede wszystkim poza sezonem grzewczym. Instalacja fotowoltaiczna jest nam w stanie zapewnić ilość prądu, którą normalnie zużywamy, ale również jest to uzależnione od miesięcy roku. Wiąże się to z tym, iż instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj współpracują z siecią energetyczną. Nadprodukcję oddajemy do sieci, by potem móc z niej znów skorzystać. Możemy oddać do sieci nadmiar w każdej ilości, a potem odebrać 80%. 20% stanowi rekompensatę kosztów w związku z utrzymaniem sieci przez dostawcę. By taka sytuacja zaistniała, musimy podpisać stosowną umowę z dostawcą. Moc 4 kW w większości przypadków jest wystarczająca, a moc przyłączeniowa wynosi najczęściej 12-15 kW. Cały system zbudowano tak, by na małych instalacjach fotowoltaicznych nie dało się zarabiać, a wyjść na swoje. Wobec czego z dostawcą należy się rozliczać w jak najdłuższych okresach rozliczeniowych (najlepiej rocznym).

Jaką wybrać instalację?

Jeśli posiadamy kocioł na paliwo stałe, to kłopotliwym staje się dla nas okres poza sezonem grzewczym, gdy kocioł funkcjonuje do podgrzania wody. Najprostszym rozwiązaniem z zakresu energii odnawialnej będzie instalacja solarna z kolektorami płaskimi. Są one tańsze od kolektorów próżniowych, a w ciepłych miesiącach potrafią dać więcej energii. Powinny być one skierowane na południe, jeśli nie możemy tego osiągnąć to zachód lub wschód również będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zależy nam na jak najlepszym uzysku średnim energii w ciągu całego roku, to trzeba się zdecydować na kolektory rurowe. Mimo tego nawet kolektory próżniowe nie będą w stanie samodzielnie dostarczać nam wystarczającej ilości ciepła, będzie potrzebne konwencjonalne źródło ciepła. Instalacja fotowoltaiczna jest czymś zupełnie innym oraz wymaga o wiele większej powierzchni, jest również o wiele droższa. Ma ona takie same wymagania co do orientacji jak instalacja solarna. Jeśli dach ma niekorzystne ułożenie, to trzeba się zastanowić nad zbudowaniem dobrze zabezpieczonej platformy. Instalacja fotowoltaiczna musi współpracować z siecią energetyczną, gdyż gdzieś musimy oddać nadmiar energii.

Program "Czyste Powietrze"

Niestety w przypadku programu "Czyste Powietrze" będziemy mogli otrzymać na nisko-oprocentowaną pożyczkę:

  • do 8000 zł w przypadku kolektorów słonecznych,
  • do 30 000 zł w przypadku instalacji fotowoltaicznych, maks 6000 na 1 kW.

Pożyczka udzielana jest na 15 lat, a oprocentowanie uzależnione jest od wskaźnika WIBOR 3M min. 2% rocznie. Istotne jest to, iż sposób ogrzewania naszego domostwa musi spełniać wymogi programu Czyste Powietrze. Zatem kocioł musi spełniać wymogi 5 klasy na paliwa stałe. W przypadku kotłów gazowych musi on być kondensacyjny.

Sprawdź również:

Energia słoneczna na dwa sposoby

Remont instalacji elektrycznej

Klimatyzatory

‹ powrót