Aktualności

Remont instalacji elektrycznej

Remont instalacji elektrycznej

Wymiana okablowania wraz z widocznym osprzętem nie należy do zadań trudnych, jednakże czasem możemy spotkać się z niespodziankami w trakcie wykonywania prac. Przede wszystkim należy zbadać stare przyłącze, które jest łącznikiem z siecią elektryczną, a jego ostatnim elementem jest licznik. Przyłącze może być jednofazowe lub trójfazowe. Współcześnie standardem jest przyłącze trójfazowe, gdyż umożliwia funkcjonowanie urządzeń o większej mocy, co oznacza również większy jej pobór. W starych instalacjach bywa jednak tak, iż przyłącze wciąż jest jednofazowe. Zmiana takiego okablowania będzie wymagała ułożenia instalacji z większą ilością żył. Możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami przyłącz: podziemnym oraz napowietrznym. Warto zdecydować się na instalację kablową, gdyż jest ona o wiele mniej podatna na uderzenia piorunów lub silny wiatr.

Większy pobór elektryczności

Wraz z rozwojem technologii przybywa coraz więcej urządzeń elektrycznych, a wraz z nimi rośnie zapotrzebowanie na prąd. To właśnie technologia bywa wyznacznikiem skłaniającym do remontu domostwa. Przeciętne zapotrzebowanie domu jednorodzinnego skłania się w okolicach między 12 a 15 kW, o ile nie ma takich urządzeń jak np. przepływowy ogrzewacz wody, kuchenka elektryczna, elektryczne ogrzewanie. By obliczyć, jakiej ilości prądu będziemy potrzebowali, należy ustalić jaka ilość urządzeń będzie rzeczywiście wykorzystywana. Elektryka należy bardzo szczegółowo poinformować o tym, jakie urządzenia znajdą się w naszym domostwie. Jeśli nie posiadamy kotła, który wymaga sporej ilości prądu, to zazwyczaj wystarczy nam 50% mocy po zsumowaniu wszystkiego. Nie będzie miało na to tak ogromnego wpływu np. ogrzewanie podłogowe, gdyż funkcjonuje ono nocą. W Polsce linie przesyłowe najczęściej pracują na granicy swojej wydolności, co oznacza, iż uzyskanie większej mocy poboru, może być problematyczne.

Nowa instalacja elektryczna

Częstym problemem jest dobra instalacja elektryczna, która nie ma wystarczającej ilości gniazd na potrzeby domowników. Najbardziej odczuwalnymi miejscami, które wymagają interwencji, jest np. kuchnia, łazienka, tam zazwyczaj mamy takie urządzenia jak: pralka, zmywarka. Jednakże nawet w pokojach może być tak, iż będziemy zmuszeni do użycia przedłużaczy lub rozgałęziaczy już istniejących przewodów. Zazwyczaj jednak dochodzi do wymiany całego okablowania, które układane jest w innych miejscach. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę, iż należy zrobić nowe bruzdy lub pozbyć się starego okablowania oraz zaszpachlować wszystko. Najłatwiej zmienić nam instalację elektryczną będzie podczas kapitalnego remontu. Zasadą jest, iż wymianie ulegną wszystkie przewody z aluminium, gdyż było ono używane w chwili braku dostępu do lepszych możliwości.

Układanie nowej instalacji elektrycznej

Podstawą jest, iż nowe przewody nie muszą przebiegać w ten sam sposób, co stare. W dodatku starych wcale nie musimy demontować ze ścian, wystarczy, że odłączymy je od zasilania. Układa się je bardzo często pod dekoracyjnymi płytkami lub okładzinami ścian, często układa się je również w rurkach z tworzywa sztucznego. Jednakże daje możliwość wymiany przewodu bez zniszczenia okładziny. Pozostałe kwestie to wycięcie bruzd w tynku, w których układa się przewody oraz daje się nowy tynk. Bruzdowanie nie należy do prostych robót, gdyż przewody musi pokrywać min. 0,5 cm warstwa tynku. Przewody można ułożyć również w listwach przypodłogowych, korytkach itd. Ten wybór jest o wiele mniej pracochłonny dla elektryka oraz po prostu prostszy. To, co najważniejsze to, to, czy estetyka takiego wykonania będzie dla nas wystarczająca. Do ukrycia przewodów świetnie nadają się ścianki szkieletowe lub podwieszany sufit.

Osprzęt elektroniczny

Remont oznacza praktycznie zawsze wymianę wszystkich przełączników, łączników oświetleniowych, gniazdek. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż rzuca się on w oczy, stary na pewno raziłby na nowych ścianach. Pożółkłe tworzywo wraz z różnymi pęknięciami stanowi wręcz niemal standard. Wymiana takiego sprzętu z zasady jest bardzo prosta, a producenci proponują nowoczesne rozwiązania w tym zakresie. Jednakże, zanim przystąpimy do zakupu, dobrze jest sprawdzić, czy zakupimy wszelkie potrzebne łączniki w ramach oferty producenta.

Zmiana taryfy lub dostawcy prądu

Remont to czas zmian, dobrze się zastanowić również nad taryfą za energię elektryczną. Najpopularniejszymi sposobami rozliczania z dostawcą prądu są dwie opcje:

  • jednostrefowa, gdzie ceny prądu są stałe przez całą dobę,
  • dwustrefowa, gdzie ceny w godzinach nocnych są tańsze, jak również w samym środku dnia, pozostały czas oznacza odrobinę wyższe ceny, niż w cenie trybu jednostrefowego.

Taryfa dwustrefowa jest szczególnie opłacalna, gdy ogrzewamy domostwo piecem akumulacyjnym lub mamy elektryczne ogrzewanie podłogowe. Część z operatorów wskazuje w swojej ofercie, iż zużywana energia może być tańsza również w weekend. Możliwości zmian są nieograniczone w zakresie dostawcy, gdyż pozwala nam na to prawo. Każdy z operatorów posiada stosowne kalkulatory ofert, które pokażą nam najkorzystniejszą ofertę. Niektórzy wraz z ofertą sprzedaży prądu, mogą zaoferować nam również sprzedaż gazu ziemnego z większymi upustami.

Sprawdź również:

Elektronika w domu

Ciepłe przegrody zewnętrzne

Koszt budowy hotelu

‹ powrót