Wentylacja oraz rekuperacja

Wentylacja

Specjalizujemy się w doborze rozwiązań związanych z wentylacją w każdym rodzaju budownictwa. W budownictwie wielorodzinnym przez ponad 10 lat współpracowaliśmy z wieloma wspólnotami oraz spółdzielniami. Właściwa cyrkulacja powietrza stanowi klucz do komfortowego życia w pomieszczeniach zamkniętych. W zgodzie ze światowymi statystykami najwięcej czasu spędzamy w:

  • domu,
  • mieszkaniu,
  • pracy.

Oznacza to, iż większość naszego życia nierozerwalnie związana jest z właściwą wymianą powietrza w pomieszczeniach. W trosce o zdrowie inwestorów współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami produktów w zakresie wentylacji oraz rekuperacji.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest najstarszym ze stosowanym rozwiązań w zakresie cyrkulacji powietrza w budynkach. Wentylacja w domu będzie oparta o pionowe kanały wentylacyjne, których zadaniem będzie odprowadzanie ciepłego powietrza z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz budynku. Głównym czynnikiem wykorzystanym w wentylacji grawitacyjnej, jest różnica ciśnień, która zachodzi w kanałach wentylacyjnych przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. By proces mógł zachodzić, trzeba spełnić ściśle określone parametry wskazane w technice wentylacyjnej oraz grzewczej.

Wentylacja grawitacyjna działa poprawnie, gdy:

  • stolarka okienna nie jest całkowicie szczelna, a co za tym idzie, umożliwia napływ powietrza z zewnątrz,
  • wewnątrz pomieszczeń musi być znacznie cieplej, aniżeli na zewnątrz, co pozwoli na wytworzenie się różnicy ciśnień. 

Jeśli, któryś ze wskazanych wyżej warunków nie zostanie spełniony, to wentylacja grawitacyjna przestaje funkcjonować prawidłowo. Najczęściej do zakłócenia funkcjonowania tego typu wentylacji dochodzi poprzez zmianę stolarki okiennej na szczelną oraz niezastosowanie nawiewników okiennych. 

Rekuperacja

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna oferuje nam tzw. odzysk ciepła, który nazywany jest rekuperacją. W tym przypadku zostaje nam zapewniona stała cyrkulacja powietrza poprzez centralę wentylacyjną. Przy budowie szczelnej oraz energooszczędnej inwestycji nie można zapomnieć o wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Na dostępie do świeżego powietrza korzysta człowiek, którego samopoczucie znacznie się poprawia, a straty energetyczne w postaci generowanego ciepła znacznie spadają.

Rekuperacja odpowiada za dostarczenie świeżego powietrza, która przechodzi przez odpowiednie filtry w centrali wentylacyjnej. Przy wykorzystaniu rekuperacji znacznie spadają koszy związane z ogrzewaniem budynków, nawet o 50%.

Najczęściej stosowane dwa rozwiązania:

  • wentylacja wywiewna - centralny wentylator odpowiada za pozbycie się zanieczyszczonego powietrza, a świeże powietrze napływa w sposób naturalny,
  • wentylacja nawiewno-wywiewna - wyposażona jest w centralę wentylacyjną z dwoma wentylatorami, które odpowiadają kompleksowo za pozbycie oraz napływ świeżego powietrza. W centrali wentylacyjnej znajduje się rekuperator, który odpowiada za odzysk energii z usuwanego powietrza.

Wentylacja Hybrydowa

Wentylacja hybrydowa należy do jednych z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Jest ona mieszanką wentylacji mechanicznej oraz naturalnej, która ma funkcjonować w zależności od zaistniałej sytuacji. Synergia systemów jest możliwa poprzez zastosowanie układów, które sterują niezależnie wentylacją w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Wentylacja hybrydowa wykorzystuje funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej, gdy sprzyjają temu warunki atmosferyczne. Wentylacja mechaniczna zaczyna funkcjonować w chwili, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjającego dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji naturalnej.

Gruntowy wymiennik ciepła

gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła odpowiada za wstępne podgrzanie powietrza zimą oraz schłodzenie powietrza latem. Czynności dokonuje przed tym, jak powietrze dostaje się do rekuperatora. Stanowi więc świetnie wsparcie dla systemów wentylacji z rekuperatorem. Dzięki gwc będzie można znacznie wzmocnić efekt energooszczędności oraz komfortu przebywania w pomieszczeniach.  Środkiem transportującym ciepło może być po prostu powietrze, drugim rozwiązaniem jest nieszkodliwy dla człowieka glikol polietylenowy. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, iż gwc nie zastąpi profesjonalnej klimatyzacji, jednakże jest to rozwiązanie proekologiczne w nowoczesnym budownictwie.

  • Jelenia Góra
  • Wrocław
  • Wałbrzych
  • Bolesławiec
  • Zgorzelec
  • Görlitz
  • Karpacz
  • Szklarska Poręba
  • Miłków
  • Kowary
  • Kłodzko
Chcesz poznać szczegóły?

Zadzwoń

+48 75 64 42 073

lub wypełnij formularz

x