Aktualności

Ogrzewanie w małym domu

Różnica pomiędzy klasycznym budownictwem a budownictwem energooszczędnym składa się przede wszystkim z kosztów w ogrzewania. Sezon grzewczy nie przyniesie właścicielom domów energooszczędnych tak wysokich rachunków, jak w przypadku domów tradycyjnych. Obiekty energooszczędne są konstruowane w taki sposób, aby wykorzystać nasłonecznienie zimą, co zmniejszy koszty związane z ogrzewaniem domu. Drugim aspektem jest szczelne ocieplenie bryły domostwa, co umożliwi odizolowanie od warunków panujących na zewnątrz. Zazwyczaj inwestorzy dobierają do nich źródła ciepła, które są zautomatyzowane lub po prostu wygodniejsze od tradycyjnych. Jednym z rodzajów takiego ogrzewania są kotły na pellet.

Nie istnieje powszechnie przyjęta definicja domu energooszczędnego, jednakże przyjmuje się, iż mają one mieć określony standard w zakresie przepustowości ciepła. Normy prawne jednak wskazują pewne standardy w zakresie budownictwa, które uznawane są za wyśrubowane. Od 2021 roku standard ten ma być jeszcze bardziej podniesiony. Jest to wykładnia prawna, którą należy uznać za wskazanie odnośnie budownictwa energooszczędnego. Już teraz warto budować w zgodzie z normami, które będą obowiązywać od 2021 roku, gdyż w praktyce przyniesie to w perspektywie długofalowej same korzyści. Będzie to również atut przy ewentualnej sprzedaży domu, jeśli będzie nas stać na coś nowego. Normy zakładają, iż roczne zużycie energii na wygenerowanie ciepła nie może przekroczyć 70 kWh/m2, dodatkowo wskazane jest, iż musi to dotyczyć energii nieodnawialnej.

Trzeba również przeanalizować inne standardy, w szczególności 15 kWh/m2, które dotyczą budownictwa pasywnego. Zapotrzebowanie na ciepło tego typu domów jest tak małe, iż nie robi się w nich typowej instalacji grzewczej. Wystarczy wykorzystanie hybrydowego systemu wentylacyjnego, który jest wyposażony w rekuperację, czyli odzysk ciepła.

Koszt eksploatacji domu

Koszty ogrzewania domostwa są zasadniczym pytaniem każdego inwestora, który chce spełnić swoje marzenie. By, na nie odpowiedzieć, trzeba przede wszystkim znać powierzchnię domu, gdyż w zależności od tego będzie wymagana określona ilość ciepła. Z innej perspektywy trzeba sobie zdawać sprawę, iż w dużym domu stosunek powierzchni przegród zewnętrznych będzie dla nas korzystniejszy, co oznacza, iż ilość ciepła potrzebna do ogrzania domu nie będzie tak znacząco się różnić. Dobrze jest mieć świadomość, iż uzyskanie niskiego współczynnika zapotrzebowania na ciepło nie jest takie trudne. Roczne zapotrzebowanie na energię w zależności od zastosowanych technologii może się różnić nawet czterokrotnie. Dlatego, zanim coś kupimy, dobrze jest się zastanowić nad ofertą biura projektowego lub dewelopera. W zależności od tego, jaki wybierzemy nośnik energii, to ceny za kWh mogą znacząco się różnić, jednym z najtańszych będzie pompa ciepła do ogrzewania domostwa oraz panele fotowoltaiczne, oba te źródła jednak nie są w stanie z zasady samodzielnie zapewnić wymagalnej ilości energii.

Znane standardy ogrzewania

Swoje dywagacje rozpocznijmy od normy WT 2021 przy domostwie o wielkości 150 m2, które będzie ogrzewane przy pomocy gazu ziemnego. Po dokonaniu obliczeń domostwo będzie zużywać ok. 64 kWh/m2. Dokonując dalszych kalkulacji w zgodzie z powierzchnią domostwa, otrzymamy roczny koszt na poziomie 9545 kWh, co w praktyce będzie oznaczać ok. 2386 zł. Jednakże bardzo ważne jest, iż w Polsce większość domostw wciąż nie posiada dostępu do sieci gazowej. Droższe nośniki energii mogą spowodować, iż koszt ogrzewania może wynieść ok. 4200 zł. Wraz z tym, jak będziemy schodzić na ilości potrzebnej energii, spadać będą koszty związane z ogrzewaniem.

Budynki energooszczędne

Budynki, które mają małe zapotrzebowanie na energię, wymagać będą od projektanta kompletnie innego podejścia, gdyż z zasady tradycyjne rozwiązania się nie sprawdzą. Oznacza to przede wszystkim, iż maksymalna moc kotła lub pompy ciepła rzadko będzie wymagalna. Ponadto trzeba uważać na to, iż nie można doprowadzić do przegrzania pomieszczeń. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku wykorzystywania energii odnawialnej oraz dużego natężenia promieni słonecznych. Nie można kupować kotłów przekraczających potrzebną moc, gdyż są one przystosowane właśnie do takiej pracy, jeśli ciągle będą pracować na niskich obrotach, to szybciej zaczną się psuć.

Ogrzewanie kanałowe, czy ogrzewanie podłogowe?

Nie wystarczy wygenerowanie ciepła, trzeba je jeszcze w wydajny sposób przetransferować do pomieszczeń. Z zasady wykorzystywane są do tego grzejniki ścienne, jednakże popularne staje się ogrzewanie podłogowe. W domu energooszczędnym oba systemy będą funkcjonować bardzo wydajnie z uwagi na technologie, które zostały użyte przy budowie domu. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż oba rozwiązania mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Ogrzewanie podłogowe jest polecane do domów, gdzie wykorzystywana jest pompa ciepła, gdyż osiągane temperatury w ten sposób, są idealne do funkcjonowania dla domowników.

Sprawdź również:

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki kanałowe

Kotły piątej klasy

Odnawialne źródła energii

‹ powrót